IV. PAVLÍNSKE FUTBALOVÉ MAJSTROVSTVÁ MINIŠTRANTOV V ČENSTOCHOVEJ

Štvrté pavlínske futbalové majstrovstvá miništrantov o pohár generála rádu pavlínov sú ukončené. Po prvý raz mali medzinárodnú účasť. Na záver majstrovstiev sa v bazilike na Jasnej Hore v Čenstochovej uskutočnila svätá omša a slávnostné odovzdávanie pohárov a medailí. Turnaja sa zúčastnilo desať tímov z Poľska a Slovenska v troch kategóriách: miništranti, mladší lektori a starší lektori.

P. Michał Lukoszek, OSPPE, generálny vikár rehole pavlínov, zdôraznil, že šampionát je v rámci pavlínskej pastoračnej služby medzi mladými ľuďmi veľmi dôležitou udalosťou. „Vždy treba začať akciou, ktorá spája mladých, a šport je najlepšia príležitosť stretnúť sa, zažiť spolu krásne chvíle, súvisiace aj so súťaživosťou, ktorú majú chlapci veľmi radi. Toto je príležitosť byť s mladými a viesť ich ku Kristovi,“ povedal pavlín. Pripomenul, že charizmou „bielych mníchov“ je podeliť sa s ostatnými o osobnú skúsenosť stretnutia s Bohom.

Jakub zo Skórzewa je miništrantom už vyše šesť rokov. Bol rád, že prišiel na Jasnú Horu a na tento turnaj zasúťažiť si, pozrieť sa, ako hrajú ostatní, stretnúť svojich priateľov, spoznať nových ľudí. „Pavlíni sú u nás krátko, od augusta, ale veľmi dobre sa s nimi spolupracuje. Jasná Hora sa mi veľmi páči, najmä veža. Je skvelé, že sa organizujú takéto stretnutia,“ povedal miništrant. Podotkol, že jeho tímu sa príliš nedarilo, pretože ešte nie sú zladení, no na budúci rok sa budú snažiť veci vylepšiť.

„Na tomto turnaji to bolo veľmi zábavné. Najviac sa mi páčilo, ako sme hrali finále. Často sa stretávame a cvičíme. Rád slúžim pri oltári. Jasná Hora sa mi veľmi páčila,“ povedal Tymon z Toruňa.

Páter Tomasz Mordziałek, OSPPE, referent povolaní v reholi pavlínov a spoluorganizátor súťaže, poznamenal, že futbalový šampionát miništrantov je príležitosťou na integráciu mladých ľudí. „Je dôležité, aby sme sa spolu stretli, ale aj aby sme sa dotkli pavlínskych koreňov – Jasnej Hory, ktorá je naším prvým kláštorom v Poľsku, aby sme videli jej vonkajšiu krásu a pocítili túto duchovnosť.“ povedal.

Po prvýkrát sa súťaže zúčastnil aj tím zo zahraničia. Otec Konrad Blicharski, OSPPE, z Vranova nad Topľou na Slovensku priviedol nielen hráčov, ale aj skupinu fanúšikov. „Futbal je u nás menej populárny ako napríklad hokej, takže športovú úroveň nemáme príliš vysokú, ale s mládežou sa cítime veľmi príjemne. Stretávame sa dosť často, veľa sa rozprávame, sme ako rodina. Táto návšteva je pre nás úžasným zážitkom,“ povedal mních.

Turnaj sa konal v troch vekových kategóriách: miništranti, mladší lektori a starší lektori. Zúčastnili sa pavlínske farnosti z Torune, Wągrowiec, Włodawy, Leśna Podlaska, Skórzewa a zo slovenského Vranova. Zápasy sa hrali v športovej hale Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicz na úpätí Jasnej Góry. Pre najlepších boli pripravené pamätné poháre, medaily a diplomy. Predstavili ich dnes v rytierskej sále.

V kategórii miništrantov sa umiestnili: 1. miesto tím z Leśnej Podlaskej, 2. miesto Toruňa, 3. miesto Skórzewo; v kategórii mladší lektori: 1. miesto tím z Wągrowca, 2.miesto Toruňa, 3. Vranov nad Topľou; v kategórii starší lektori: 1. miesto obsadili seminaristi zo Skalky v Krakove a druhé miesto mladí ľudia zo Skórzewa.

Janko z Wągrowca je miništrantom už 6 rokov.  „Pavlínov vnímam veľmi pozitívne. Spoločne sa modlíme, stretávame sa aj mimo kostola. Viera je niečo, bez čoho nemôžete žiť,“ zdôraznil. Dodal, že z víťazstva má veľkú radosť a turnaj je „veľká zábava a milé stretnutie“.

Radosť zo zisku prvého miesta vyjadril aj jeho kamarát Gracjan. „Som na nás hrdý, že sme úlohu zvládli, veľmi nás to posilňuje,“ povedal.

Oceňovaniu v rytierskej sále predchádzala svätá omša v bazilike. Hlavným celebrantom bol P. Samuel Pacholski, OSPPE, prior jasnohorského kláštora.

„Gratulujeme nielen víťazom, ale všetkým, ktorí sa zúčastnili tohto turnaja. Najdôležitejším víťazstvom v živote každého z nás je, že prekonáme svoje obmedzenia a slabosti a odpovieme na volanie Boha, ktorý ako milovník života chce vždy naše dobro a šťastie, vytrhne nás z našej lenivosti a priemernosti, aby sme zažili niečo nové,“ hovoril P. Samuel Pacholski. Už teraz pozýval na ďalšie majstrovstvá na budúci rok a povzbudzoval, aby na Jasnú Horu prišili v ešte širšej zostave.

Zdroj: www.jasnagora.com

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár