Svätý Otec František dnes oslavuje desiate výročie svojho pontifikátu

Foto: www.tkkbs.sk

Vatikán 13. marca (TK KBS) Pápež František dnes oslavuje 10. výročie svojho pontifikátu. Argentínsky jezuita Jorge Mario Bergoglio sa stal hlavou rímskokatolíckej cirkvi 13. marca 2013 vo veku 76 rokov a je prvým pápežom z amerického kontinentu.

Jorge Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires talianskym prisťahovalcom ako najstaršie z piatich detí. Vyštudoval strednú chemickú a priemyselnú školu a vo veku 21 rokov vstúpil do jezuitského rádu. Neskôr študoval filozofiu a teológiu v San Miguel neďaleko Buenos Aires. Za kňaza bol vysvätený v roku 1969.

V rokoch 1973 až 1979 pôsobil ako provinciál jezuitského rádu v Argentíne, v rokoch 1980 až 1986 ako rektor jezuitskej filozofickej a teologickej fakulty v San Miguel. Biskupskú vysviacku prijal v roku 1992 a od roku 1998 až do svojho zvolenia za pápeža bol arcibiskupom Buenos Aires a prímasom Argentíny. V roku 2001 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

V rokoch 2005 až 2011 predsedal Argentínskej biskupskej konferencii. Jorge Bergoglio patril medzi favoritov pápežskej voľby už v roku 2005, keď bol za Benedikta XVI. zvolený zosnulý Joseph Ratzinger.

Pápež František sa stal prvým jezuitom na čele Cirkvi a prvým s menom František. Naposledy mala Cirkev neeurópskeho pápeža v ôsmom storočí. Meno František prijal na počesť talianskeho svätca ako muža chudoby a pokoja. Zdôrazňuje, že Cirkev je pre všetkých bez výnimky a má slúžiť najmä chudobným a ľuďom na okraji spoločnosti.

Vyjdite z izolácie svojich kostolov a kazateľníc a slúžte chudobným, vyzýva kňazov a cirkevných hodnostárov. A sám ide príkladom. V prvých rokoch svojho pôsobenia zriadil v blízkosti Vatikánu miesta, kde sa môžu bezdomovci osprchovať, oholiť a ostrihať. Zorganizoval pre nich súkromnú prehliadku Sixtínskej kaplnky a v novembri 2017 pozval 7 000 bezdomovcov na banket do Vatikánu.

Na svoju prvú Veľkú noc v pontifikáte celebroval omšu na Zelený štvrtok v centre pre mladistvých na okraji Ríma a počas obradu umyl a pobozkal nohy 12 delikventom, z ktorých dve boli dievčatá, čo bolo pre pápeža prvýkrát. V súvislosti s utečeneckou vlnou v polovici minulého desaťročia pápež často hovoril o potrebe pomáhať ľuďom, ktorí utekajú zo svojich domovov.

Na jar 2016 sám poskytol ubytovanie niekoľkým rodinám, ktoré utiekli pred vojnou v Sýrii.

Pápež František býva v Dome svätej Marty, kam sa presťahoval po odchode z Buenos Aires. V Ríme sa podľa jeho slov cíti pohodlne. O rezignácii neuvažuje, ale vysvetľuje, čo by ho nakoniec viedlo k odstúpeniu: „Únava, ktorá vám nedovolí vidieť veci jasne. Nedostatok jasného úsudku a hodnotenia situácie. Možno aj fyzické problémy.

Vždy sa pýtam a nechávam si poradiť. Ako sa veci vyvíjajú? Myslíte si, že by som sa mal pohnúť ďalej…? Pýtam sa ľudí, ktorí ma poznajú, aj niektorých inteligentných kardinálov. A tí mi hovoria pravdu: Pokračuj, ide to dobre. Ale prosím ťa: zakrič včas.“ Hovorí, že zranenie kolena bolo pre neho fyzickým ponížením a trochu sa hanbil za svoj vozík, ale koleno sa už dobre hojí.

Pri rozlúčke vždy prosí o modlitbu. „Som si istý, že každý sa modlí. Neveriacim hovorím, aby sa za mňa modlili, a ak sa nemodlíte, pošlite mi dobré vlny. Veď mi píše priateľ ateista: …a ja ti posielam dobré vlny. Je to pohanský spôsob modlitby, ale je láskyplný. A milovať druhých je modlitba.“

Pápež František počas svojho pôsobenia doteraz vymenoval 111 kardinálov, navštívil 60 krajín a precestoval približne 410 000 kilometrov. V septembri 2021 navštívil Slovensko. Absolvoval tiež 35 ciest do Talianska. Kanonizoval veľa ľudí vrátane svojich predchodcov Jána XXIII, Jána Pavla II a Pavla VI. i Matku Terezu. Beatifikoval aj svojho predchodcu Jána Pavla I., ktorý zomrel len po 33 dňoch v úrade.

_
Zdroje: Vatican News, ČTK, Wikipedia

Zdroj: www.tkkbs.sk

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár