Hudobníci sa pripravujú na svätú omšu so Svätým Otcom v Šaštíne

Bratislava 29. augusta (TK KBS) V sobotu 28. augusta odštartoval skúšobný proces zmiešaného speváckeho zboru, ktorý bude sprevádzať liturgiu slávnostnej svätej omše so Svätým Otcom Františkom v Šaštíne (15. septembra 2021). 

VIDEO (zo skúšky) (Autor: Peter Lobotka)

Zbor je zložený zo 105 spevákov, ktorí sú členmi šiestich slovenských zborov: Chorus Salvatoris (Bratislava), Psallite Deo (Nitra), Piarissimo (Trenčín), Chrámový zbor baziliky Sedembolestnej (Šaštína), zbor z Konzervatória (Bratislava), Osmičkári (Bratislava).

Zbor sprevádza 26-členný orchester zostavený z hráčov pôsobiacich v rôznych profesionálnych zoskupeniach. Rozsiahle hudobné teleso vystúpi pod taktovkou dvojice dirigentov – Zuzany Buchovej Holičkovej a Róberta Mesároša. Sólových speváckych partov sa zhostia Hilda Gulyás, Mária Zajíčková Králiková a Marek Cepko.

Koncertným majstrom orchestra je popredný slovenský huslista Juraj Tomka.  

roces prípravy a naštudovania hudobnej časti liturgie, ktorý prebiehal počas uplynulých týždňov prechádza do ďalšej fázy. Hudobníci absolvujú tri skúšky, ktoré prebiehajú v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Petržalke. Skúšobný proces bude zavŕšený generálnou skúškou 14. septembra priamo v Šaštíne a napokon slávením Eucharistie so Svätým Otcom Františkom 15. septembra o 10:00. 

Hudobná dramaturgia slávnosti Sedembolestnej Panny Márie, Patrónky Slovenska umocňuje význam sviatku spevmi s mariánskou tematikou (Ó, Mária, bolestivá; Stabat Mater; Mária, Matka bolestná). Na úvod sv. omše zaznie štvorhlasné moteto Tu es Petrus.

Autorom skladby je Vladimír Kopec, súčasný organista Baziliky sv. Emeráma v Nitre a dirigent katedrálneho speváckeho zboru Psallite Deo, ktorý počas štúdia v Ríme pôsobil ako organista a spevák v zbore Vikariátu mesta Vatikán v Bazilike sv. Petra a počas omší a audiencií pápeža Benedikta XVI. 

Spevy z Jednotného katolíckeho spevníka budú doplnené skladbami, ktorých texty sú inšpirované liturgiou Eucharistie (Kde je láska opravdivá) či veršami zo Sv. Písma (Náš Pán prebýva v nás) od jezuitu Vlastimila Dufku SJ, ktorý je v orchestri zároveň hráčom na hoboji.

Na svätej omši zaznie aj úprava gregoriánskeho chorálu Iesu dulcis memoria (Keď, Ježiš sladký, spomínam) a ďalšie liturgické spevy zamerané na oslavu Boha a poďakovanie za všetky dobrodenia. 

Sprevádzanie slávenia so Svätým Otcom Františkom je pre všetkých spevákov aj inštrumentalistov vzácnou a mimoriadnou udalosťou. Táto služba, aj napriek tomu, že si vyžaduje určitú obetu a námahu, je pre všetkých zúčastnených veľkou radosťou, informovala Veronika Štubňová.

Zdroj: Hudobníci sa pripravujú na svätú omšu so Svätým Otcom v Šaštíne (tkkbs.sk)

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár