Biskup Judák v Šaštíne: Sedembolestná je kniha, ktorú treba otvoriť a čítať

Foto: Peter Zimen

Šaštín 15. septembra (TK KBS) Tisíce mariánskych pútnikov si dnes pripomenulo rok od návštevy pápeža Františka na Slovensku v Národnej svätyni Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne – Strážach. Prišli na celonárodnú púť k patrónke Slovenska. Vyvrcholením bola slávnostná svätá omša, ktorú za účasti apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Nicolu Girasoliho, viacerých biskupov a kňazov celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, ktorý sa prihovoril aj v homílii. Koncelebroval bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a nuncius Girasoli.

Pred svätou omšou viedol v národnej svätyni apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli s biskupmi modlitbu, ktorú sa s rovnakým úmyslom ako minulý rok, modlili so Svätým Otcom. Pápež František vtedy venoval osobitný priestor spoločnej modlitbe s biskupským zborom Slovenska na pôde pútnickej svätyne.

„Čomu nás učí Sedembolestná,“ opýtal sa v homíli biskup Judák. „Ona, ako to presne pred rokom na tomto mieste povedal pápež František, jednoducho zostáva pod krížom, stojí pred krížom, neuteká preč, nesnaží si zachrániť život, nepoužíva ľudskú lesť ani duchovné anestetiká, aby sa vyhla bolesti. Toto je dôkaz súcitu, zostať pod krížom. Zostať s tvárou, síce plnou sĺz, ale s vierou človeka, ktorý vie, že vo svojom Synovi Boh premieňa bolesť na radosť a víťazí nad smrťou. Mária je s krížom svojho Syna bytostne zrastená. Kríž zasadený na vrchole kalvárie prerastá do jej duše i tela, čím spolupracuje na ľuskej spáse. Preto, ak platí, že kríž je kniha, ktorú treba otvoriť a čítať, ako to povedal Svätý Otec v Prešove, tak v istom zmysle platí, že aj Sedembolestná Panna Mária je kniha, ktorú treba otvoriť a čítať. A práve to je cesta k tomu, aby kríž pre nás nezostal neprečítanou knihou, ktorej názov a autora dobre poznáme, ale ktorá často nemá vplyv na náš život,“ uviedol hlavný kazateľ.

Poznámka: Prepis homílie prinesieme neskôr. 

Svätá omša, ktorú priniesli v priamom prenose TV LUX, Rádio LUMEN a RTVS, začala sprievodom, spevom piesne „Tie šaštínske zvony“ a procesiou so sochou Sedembolestnej Panny Márie. Pútnikov v Šaštíne i tých, čo boli so slávnosťou duchovne spojení, v úvode pozdravil arcibiskup Zvolenský. Okrem pútnikov, kňazov a zasvätených prišli na národnú púť aj najvyšší ústavní činitelia – prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a predseda vlády SR Eduard Heger, viacerí členovia vlády a parlamentu, zástupcovia miestnej i regionálnej samosprávy. Arcibiskup Zvolenský privítal aj rektora a bohoslovcov zo Salzburgu a biskupov z Českej republiky. Na slávnosť prišli stovky kňazov, pomáhalo desiatky dorovoľníkov. V závere sa prítomní zverili Panne Márii a vypočuli si pozdrav apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Nicolu Girasoliho a poďakovanie arcibiskupa Zvolenského. 

Celonárodnou mariánskou národnou púťou mariánski ctitelia opäť nadviazali na dlhú históriu. Obraz trpiacej Panny Márie pod Pánovým krížom bol nášmu národu odpradávna útechou a posilou v toľkých utrpeniach. Najznámejším pútnickým miestom na počesť Sedembolestnej Panny je šaštínsky chrám, kde sa ona osobitne uctieva. Sem prichádzajú veriaci zo všetkých strán ako synovia a dcéry k svojej milovanej Matke. Pápež Benedikt XIII. roku 1727 rozšíril sviatok Sedembolestnej pre celú Cirkev, čo ešte zvýšilo úctu k nej v našom národe. Pápež Pavol VI. roku 1964 vyznačil šaštínsky mariánsky chrám titulom „basilica minor“ a roku 1966 ustanovil a vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú patrónku celého Slovenska u Boha.

Slováci už oddávna prechovávali úctu a dôveru k Božej Matke Sedembolestnej. Prvé chrámy zasvätené práve Panne Márii sa začali objavovať na našom území po roku 1250, po odchode Tatárov. Približne tri desaťročia predtým vznikla vo Florencii rehoľa servítov, ktorá sa venovala úcte k Sedembolestnej Panny Márie a táto úcta prenikla aj na naše územie. Úcta k Sedembolestnej Panne Márii u Slovákov sa začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Národná svätyňa Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je súčasťou rímskokatolíckej farnosti v Šaštíne, ktorú spravuje rehoľa Pavlínov.

Tohtoročný trojdňový program národnej púte k Sedembolestnejzačal deň pred slávnosťou Sedembolestnej Panny Márie. Predchádzala mu novéna bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka, v ktorej predstavil mozaiku Panny Márie zostavenú podľa príhovoru, ktorý v Šaštíne predniesol pápež František pred rokom. Analyzoval charakteristiky či tituly Ježišovej matky, ako ich vtedy vyjadril Petrov nástupca. Program bude pokračovať po dnešnej svätej omši a ukončí ho vo štvrtok púť chorých a seniorov. Bližšie informácie a program je možné nájsť na stránke www.bazilika.sk.

K správe bolo vydané FOTO.

Zdroj: www.tkkbs.sk

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár